Beowulf
search
  • Beowulf

Beowulf

20,99 zł
Brutto do 7 dniu roboczych

Pierwszy, polski przekład średniowiecznego poematu anglosaskiego, autorstwa Mirosława Kropidłowskiego.

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

 

Polityka bezpieczeństwa

 

Zasady dostawy

 

Zasady zwrotu

BEOWULF — pierwszy pełny polski przekład. Tekst poematu opatrzony jest przedmową Macieja Kazuli. Przekład zawiera:

  • przypisy,
  • indeks imion i nazw geograficznych,
  • drzewa genealogiczne,
  • mapki.

Podstawa przekładu polskiego oraz źródło przypisów: „Beowulf”, pochodzi z tłumaczenia Luisa Lerate, Barcelona 1974.

Beowulf to epicki poemat anglosaski, którego autor nie jest znany. Ułożony prawdopodobnie na początku VIII wieku (jedyny rękopis pochodzi z około 1000 roku), jest najstarszym znanym tekstem literatury anglosaskiej. Jest też najdłuższym poematem ze wszystkich znanych w dawnym języku angielskim i stanowi w przybliżeniu dziesiątą część całej literatury anglosaskiej.

Rękopis nie posiada żadnego tytułu, ale od początku XIX wieku jest on znany jako Beowulf. Akcja toczy się w VI wieku w Skandynawii i zawiera wiele aluzji do innych germańskich legend i bohaterów. Nie ma dowodów, aby kiedykolwiek żył szwedzki książę Beowulf, chociaż niektóre fakty z poematu zostały potwierdzone przez badaczy historii. Poemat posiada ponad trzy tysiące wierszy.

Pierwsza część mówi o tym, jak Beowulf przybywa do Danii, aby pomóc tamtejszemu królowi, którego kraj od dwunastu lat jest nękany przez ogra Grendela. Beowulf, z czternastoma towarzyszami, pokonuje potwora, a później również jego matkę, która stara się pomścić syna.

W drugiej części, po pięćdziesięciu latach rządów Beowulfa w jego rodzinnym kraju, toczy on swoją ostatnią bitwę, tym razem ze smokiem, który sieje przerażenie wśród jego ludu. Chociaż zdołał go pokonać, to jednak Beowulf sam ginie w walce. Poemat kończy się pogrzebem króla-bohatera.

Poemat posłużył za źródło do inspiracji dla wielu książek i filmów, takich jak chociażby Władcy pierścieni Tolkiena, oraz dla filmów Trzynasty wojownik czy Beowulf.

Opis

Format
A5
Oprawa
Miękka
Ilość stron
130
Rodzaj
Książka w wersji papierowej
Typ publikacji
Epos bohaterski